Nasi uczniowie na Politechnice

7 grudnia 2023 roku klasa 5b wraz z wychowawcami zostali zaproszeni na warsztaty pt. „Inżynier, człowiek wielu pasji i zainteresowań”. Uczniowie trenowali samodzielność i odpowiedzialność podczas dojazdu do Poznania komunikacją miejską, potrafili odnaleźć się w przestrzeni publicznej, co dodatkowo wzmocniło aspekt wychowawczy wyjazdu. Nasi uczniowie mogą czuć się wyróżnieni, gdyż byli pierwszą klasą ze szkół podstawowych, która pojawiła się w murach Politechniki Poznańskiej Wydziału Automatyki, Robotyki i Elektrotechniki. Odwiedzili Laboratorium Bezzałogowych Statków Powietrznych AeroLAB oraz Laboratorium Urządzeń i Elementów Automatyki. W mury Uczelni Wyższej wprowadził ich prof. Wojciech Giernacki wraz ze swoim zespołem. Uczniowie klasy 5b zostali podzieleni na dwie grupy, co bardzo wpłynęło na odbiór warsztatów. Obserwowali zasadę działania i wykorzystania w robotyce systemu przechwytywania ruchu MoCap, technologii obecnie stosowanej w kinematografii. Pojęli podstawy sterowania autonomicznego jednym z najmniejszych dronów, na którym dzieci w przyszłości mogą uczyć się programowania tej klasy robotów latających. Wielu zachwycił pokaz lotu ślizgowego drona o trzepoczących skrzydłach – jedynego w Polsce. Dodatkowo uczniowie wzięli udział w konkursie, dedykowanym dla SP nr 1 w Zalasewie. Tworzyli kreatywne wypowiedzi, do czego może posłużyć dron w kształcie ważki? Nasi uczniowie wykazali się fantazją, a przede wszystkim otwartym umysłem. Kto wie, być może któryś z nich, będzie kiedyś częścią studenckiej społeczności? Piątoklasiści obserwowali śledzenie wizyjne twarzy przez miniaturowego drona, samodzielnie każdy z nich mógł sterować urządzeniem w bezpiecznym laboratorium. Na zakończenie podróży, wykładowcy omówili technologię 3D i wspólnie został wykonany wydruk. Warto dodać, że stanowiska laboratoryjne, na których studenci kierunku Automatyka i Robotyka zgłębiają podstawy sterowników programowalnych i urządzeń automatyki również cieszyły się zainteresowaniem dzieci. Nic nie zastąpi praktyki, uczniowie weszli do laboratoriów niczym prawdziwi studenci, własnoręcznie sterowali dronami, powiększali swoje palce pod mikroskopem, używali siłowników, obserwowali działanie maszyn, zadawali wnikliwe pytania, dyskutowali. Wykładowcy przekazali im wiedzę, dotąd nieznaną, pozwolili dzieciom myśleć twórczo, co w przyszłości może zaowocować nawet wynalazkiem... Mamy nadzieję, że to nie koniec odwiedzin Politechniki Poznańskiej, czekamy na kolejne zaproszenia, aby inni uczniowie również mieli szansę złapać technicznego bakcyla. :-) Do zobaczenia!