Profilaktyka to jedno z głównych oddziaływań wychowawczych w naszej szkole. Dlatego już po raz trzeci w dniach 15-16 i 17 listopada realizowany był w klasach drugich gimnazjalnych program profilaktyczny Archipelag Skarbów. Pierwszego dnia uczniowie wypełniali anonimowe ankiety dotyczące zagrożeń, a przez kolejne dwa dni zamiast lekcji dydaktycznych uczestniczyli w profesjonalnym, nowoczesnym i atrakcyjnym programie. Jako poszukiwacze skarbów odkrywali, że prawdziwymi skarbami w życiu są szczęście, miłość i realizacja swoich pasji. Głównym celem programu jest zapobieganie zachowaniom ryzykownym i problemowym podejmowanym przez młodzież, takim jak: przemoc rówieśnicza, korzystanie z alkoholu, narkotyków i dopalaczy oraz profilaktyka wczesnej inicjacji seksualnej. Ważnym zadaniem realizatorów programu jest przede wszystkim motywowanie do zdrowego stylu życia oraz umocnienie autorytetu rodziców i wychowawców. Archipelag Skarbów rekomendowany jest przez najważniejsze instytucje zajmujące się profilaktyką i cieszy się dobrą opinią wśród rodziców i uczniów biorących udział w nim udział. Nasi uczniowie aktywnie brali udział w zajęciach, angażowali się w proponowane ćwiczenia i warsztaty, a po zakończeniu chętni mogli skorzystać z indywidualnej konsultacji z prowadzącymi program. Ponadto wychowawcy klas biorących udział w programie otrzymali materiały dydaktyczne na dwie godziny wychowawcze w celu rozwinięcia tematyki poruszanej w programie. Pozwoli to na kontynuację podjętych działań i prowadzenie systematycznych zajęć profilaktycznych przez nauczycieli.